Podporují nás

Pro sponzory

Začátky organizovaného florbalu se datují ve školním roce 1994/1995. Tehdy florbal objevil pro žáky 7. ZŠ v Mostě pan učitel Basák, hrál se neorganizovaně v hodinách tělesné výchovy. Pan učitel Basák v témže roce začal organizovat první tréninky, nejprve pro žáky devátých tříd a později pro celý vyšší stupeň.  V následujícím školním roce se začala organizovat třídní školní liga. Žáci byli velmi dobře trénováni, a protože se tento sport rozvíjel velice rychle i na ostatních školách po celé republice, tak asociace školních sportovních klubů uspořádala první MČR základních škol. Účast na něm byla pro nás velkou neznámou, ale i velkou výzvou. Očekávání nakonec nesplnily deváté třídy, ale překvapivě v kategorii mladších žákyň sedmé třídy, které skončily druhé. Vznikl tak silný tým, který se stal základem největších úspěchů klubu. Dlouhou dobu se spekulovalo, jak se tento tým pojmenuje. Návrhů padlo hodně, ale nakonec většina zvolila název FBK Wings Most. Od této doby se tak jmenují všechny celky pod 7. ZŠ. Tento tým v roce 1996 vyhrál neoficiální Český pohár florbalových klubů mládeže ČR. Zvláště vítězství nad Vítkovicemi, tehdy již florbalovou baštou 11:1 bylo přímo senzací. Účinkování v žákovských kategoriích zakončil tento tým v roce 1997 vítězstvím na MČR základních škol v kategorii starších žákyň.

Po tomto úspěchu začala nová etapa mužstva. Postupně se založil tým žen a juniorek vedený panem učitelem V. Basákem, a tyto týmy se přihlásily do oficiálních soutěží ČFbU. Hráčky a trenéři vytvořili velmi silný tým, který v soutěžním ročníku 1997/1998 ve druhé lize žen skončily na třetím místě, prvním nepostupovém místě. Tehdy sehrály také první oficiální soutěžní utkání s Ostrovem nad Ohří s výsledkem 8:5 pro nás. V dalším ročníku 1998/1999 ženy nenechaly nic náhodě a suverénně z prvního místa při třech porážkách za celou sezónu postoupily do první ligy žen. V tomto roce se také zrodil největší úspěch klubu, když tým juniorek skončil v první juniorské lize na druhém místě za Tatranem Střešovice, když k mistrovskému titulu nám chyběla jedna branka!!!!. Silná generace se projevila i v následující asi historicky nejlepší sezóně 1999/2000, kdy tým žen, jako nováček v první lize žen obsadil třetí místo, tři body od postupu a tým juniorek skončil na čtvrtém místě v první lize, když o bronzové medaile jsme prohrály až na samostatné nájezdy. V této sezóně začaly fungovat i oficiální ligové soutěže mládeže. V klubu jsme přihlásili všechny kategorie a nejlépe si vedly nejmladší žákyně, které suverénně vyhrály. Postoupily do finále MČR. V následujících ročnících týmy žen a juniorek opustilo několik kvalitních hráček. Nastoupily na vysoké školy, nebo na mateřskou, nejstarší hráčky ukončily činnost. Všechny tyto hráčky jsou uvedeny v historických tabulkách. Některé starší hráčky se nyní opět zapojují po několika letech jako hráčky a začínají se zapojovat do trénování celků a předávají tak své letité zkušenosti. V dalších letech největší úspěch zaznamenaly hráčky týmů elévů, které skončily na MČR čtvrtí. Z šesti možných postupů na MČR hráčky FBK Wings Most pětkrát postoupily z prvního místa a staly se v těchto letech nejsilnějším mužstvem veškeré mládeže na Severozápadě. MČR jsme absolvovali ve městech Kopřivnice, Ústí nad Labem, Žďár nad Sázavou, Dvůr Králové a Brno. V dalších letech florbalový klub fungoval na vysoce kvalitní úrovni. Přidávaly se další a další žákovské celky a výsledkem bylo, že florbalový klub FBK WingsMost měl v této době pod svým vedením 7 celků, z toho bylo pět celků mládežnických a dva ženské celky.

V současné době florbalový klub Wings Most má pod sebou založené tyto týmy:

ženy – hráčky narozené 97 a níže

dorostenky – hráčky narozené 98 a 99

starší žákyně – hráčky narozené 2000 a 2001

mladší žákyně – 2002 – 2005 a níže

Do budoucna florbalový klub hodlá založit další dívčí kategorie. FBK Wings Most pořádá nábory nových hráček od 8 let a výše.

Kostru tohoto týmu tvoří převážně žákyně 7. ZŠ v Mostě, které se každoročně zúčastňují florbalových soutěží mezi školami a florbalového turnaje Orion Cup, kde patří mezi nejlepší celky v regionu. Dále výbornou ukázkou práce s mládeží je, že hráčky 7. ZŠ v Mostě, které navštěvují kroužek a zároveň hrají pod klubem ligové soutěže, již druhým rokem vyhrály školní florbalovou ligu v Litvínově. Tato novinka, že se v Mostě zakládá po dlouhé době opět dívčí oddíl, na sebe nenechala dlouho čekat a roznesla se jako blesk.  Zájem o tento mladý a dynamicky se rozvíjející sport ze strany dívek je obrovský a zaskočil i samotné vedoucí. Na tento zájem se muselo rychle zareagovat a sehnat prostory k tréninkům na 5 + 1. Dalším krokem k propagaci dívčího florbalu přispěla i sociální síť facebook, kde se okamžitě vytvořila profilová stránka dívčího celku FBK Wings Most. Tato stránka se těší oblibě a hráčky zde nacházejí informace ohledně florbalu a soutěží, které hrají.

Všechny tyto celky se pravidelně zúčastňují ligových zápasů a účastní se i turnajů Czech Open a Prague Game, které jsou mimo soutěžní sezonu, kde je možnost porovnat svojí sílu a dovednost se špičkou florbalu v ČR a i s mezinárodním florbalem“ Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Rusko, Slovensko, Německo“. Tyto turnaje jsou velice finančně nákladné. Klub se snaží o spolufinancování těchto turnajů v rámci placení startovného a individuálních poplatků. Ostatní náklady spojené s turnajem si hradí hráčky sami.